Protarpinis badavimas – kelias į sveiką gyvenseną?

Protarpinis padavimas (pasninkas) yra praktika, kuri apima tam tikrą laiko tarpą, kurio metu yra nevalgoma ar vengiama tam tikrų maisto produktų. Žmonės šimtmečius praktikavo pasninką, pirmiausia religiniais tikslais.

Pastaraisiais metais protarpinis badavimas tampa vis populiaresnis tokių žmonių tarpe, kurie siekia sulieknėti ar pagerinti savo sveikatą.

Yra įvairių protarpinio badavimo būdų. Paprastai, imamasi sumažinti kalorijų skaičių jų nevartojant tam tikrą laikotarpį. Neretai teigiama, kad šis valgymo stilius yra patikimesnis nei tradicinės dietos. Tad apžvelkime pagrindinius protarpinio badavimo metodus, jų galimą naudą ir riziką.

Pagrindiniai metodai

Nei vienas metodas nėra geresnis už bet kurį kitą. Tačiau kiekvienam skirtingai gali atrodyti, koks valgymo stilius ar būdas yra efektyvesnis, asmeniškai matant savus rezultatus.

2 dienos per savaitę

Dieta apima tik 2 dienas per savaitę. Tomis dienomis moterims rekomenduojama suvalgyti 500 kalorijų, vyrams – 600 kalorijų. Likusias 5 dienas palaikomas įprastas valgymo režimas.

Kasdienis protarpinis badavimas

Kasdienis badavimas riboja valgymą tam tikrą valandų skaičių per dieną. Dieta 16:8 yra įprastas metodas, reiškiantis  16 valandų be maisto ir 8 valandų laikotarpį, kuomet maisto produktai vartojami įprastai.

Privalumai

Remiantis 2018 metų tyrimų apžvalga, teigiama, jog protarpinio badavimo propagavimas padėjo sumažinti nereikalingą svorį. Be to gerėja smegenų veiklos funkcijos, atmintis, mažinama onkologinių ligų rizika, pagerėja miego kokybė ir nuotaka. Žinoma, svarbu prisiminti tai, kad kiekvieno žmogaus organizmo reakcija į tokius mitybos pasikeitimus gali būti skirtingas. Tad rekomenduojama prieš imantis tokių dietų pasikonsultuoti su gydytoju, kad jis įvertintų jūsų sveikatos būklę ir patvirtintų, kad protarpinis badavimas, jūsų sveikatos būklei nepakenks.

Apčiuopiamų rezultatų nesitikėkite po pirmos dienos. Pasiryžkite šiam iššūkiui ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Jei kantrybė jums nesvetima, tuomet nebus jokių kliūčių.

Iš tiesų krenta svoris?

Tikinama, jog beveik visi išbandę protarpinį badavimą džiaugiasi atsikratę nereikalingų kilogramų. Manoma, kad pasirinkus tokį mitybos būdą, suvartosite iki 35–40 proc. mažiau kalorijų, tad nieko keisto, jei neteksite keleto papildomų kilogramų, ar ne?

Rizika

Nustatyta, kad nors protarpinis badavimas ir davė gerų rezultatų žmonėms, turintiems antsvorio ar nutukimo problemų, tai gali sukelti nepageidaujamą poveikį tiems, kurie turėjo mažesnį svorį. Gali kamuoti nuotaikos pokyčiai, ypatingas alkis, energijos trūkumas, obsesinės mintys apie maistą, persivalgymas, įtampa, depresija, pyktis, nuovargis. Pirmosiomis protarpinio badavimo dienomis tokie simptomai yra įprasta. Tačiau jei ir po kelių dienų, organizmas vis dar nesugeba susitvarkyti su šiuo krūviu, geriau nustoti ir rinktis lengvesnį kelią, trumpesnį badavimo laikotarpį.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *