Gimtadieniai, šventės, sukaktys – visų šių nuostabių bei įsimintinų švenčių atributas yra skintos gėlės. Jų grožis džiugina akis, o aromatas svaigina. Tačiau ką daryti, jei gėlės ima vysti dar net nespėjus jomis pasidžiaugti? Siūlome keletą paprastų patarimų, padėsiančių išsaugoti skintas gėles kuo ilgiau.
- Jei rožės apvyto, įmerkite kotų galiukus į karštą vandenį arba nežymiai nudeginkite galiukus liepsna
- Tam tikros gėlės reikalauja ypatingos priežiūros, antai aguonos yra itin jautrios. Pavyzdžiui, jei aguonų puokštę pamerksite įprastai kaip ir kitas gėles, jos nuvys taip greitai, kad nesulauks net vakaro. Kad ilgiau išsilaikytų, aguonų kotų galiukus reikia 2-3 sekundėms pamerkti į verdantį vandenį. Tokiu būdu, aguonų koteliuose esantis pienelis sustings, o jį pašalinus aguonas galite merkti į šaltą vandenį.
- Norint, kad gėlių žiedai žydėtų ilgiau, pirmiausia prieš merkiant jas į vandenį reikia pašalinti apatinius gėlių lapus bei spyglius. Taip reikia daryti todėl, nes būtent lapams reikia daugiau drėgmės, o žiedams pritrūkus drėgmės, jie iš karto tai pajunta ir ima staigiai vysti. Be viso to, gėlių lapai būdami vandenyje ima pūti, taip vazoje susidaro mažytė pelkė bei atsiranda nemalonus kvapas.
- Jei kada nors girdėjote, jog merkiant jazminų ar alyvų šakeles reikia nulupti žievelę ar įpjauti kotelį – tai pasak specialistų netiesa. Šitoks jūsų poelgis ne tik, kad nepadeda augalui, bet pakenkia, nes tokių veiksmų pasekoje yra suardomi gėlių kapiliarai.
- Prieš merkiant gėles į vandenį būtina patrumpinti jų kotus. Galiukus nupjaukyte apie 3-5 cm, kuo storesnis kotelis, tuo pjūvis turi būti ilgesnis. Taip pat svarbi pjovimo kryptis: kietus kotus reikia pjauti įstrižai, o minkštus tiesiai.
- Virintame vandenyje gėlės žydi ilgiausiai, nes jame mažiau chloro bei fluoro, kurie kenkia gėlėms. Geriausia, jei gėlės bus laikomos vėsioje, šviesioje patalpoje. Svarbu atminti, jog skintos gėlės nemėgsta tiesioginių saulės spindulių ir dėl nuolatinio sąlyčio su jais daug greičiau nuvysta.
- Prieš naktį gėles išneškite į vėsią patalpą (balkoną ar terasą) – vėsi oro temperatūra atgaivina bei tonizuoja gėles.
- Gerberos skiriasi nuo kitų gėlių tuo, jog jos ilgiau žydi į vandenį pridėjus truputį – baliklio. (3 lašelių pakanka 1L vandens).
Kokie priedai gali padėti išsaugoti gėles?
- Vienas populiariausių receptų yra į vandenį įberiamas cukrus. Labiausiai pasaldintas vanduo tinka tokioms gėlėms, kaip frezijos, alyvos, gerberos, tulpės, rožės. O štai pavyzdžiui ramunėms bei ciklamenams toks mišinys yra mirtinas.
- Daugeliui augalų tinka ir patinka rūgšti terpė. Tokiai terpei sudaryti labiausiai tinka citrinų rūgštelė arba aspirino tabletė.
Gėlių tarpusavio nesutarimai
Vienas svarbesnių veiksnių yra gėlių suderinamumas. Ypač tai aktualu kuriant puokštes. Todėl nesigraužkite, jei nuvyto vienos ar kitos gėlės – galbūt tai net ne jūsų kaltė.
- Gerberos – tai gėlės mėgstančios vienatvę. Joms nereikia jokių palydovių ar kaimynių. Pridėjus jų kartu su kitomis gėlėmis, jos nuvysta labai greitai.
- Lelijos ir narcizai – nemėgsta kitų gėlių. Pamerkus jų su kitomis gėlėmis į vazą, jie labai greitai pralaimi „kovą“ ir nuvysta.
- Gvazdikai ir rožės – vienos didžiausių priešių. Sudėjus jas kartu į puokštę, gausite tik laikiną grožį. Pabuvojus kurį laiką kartu – pralaimi abi, ir nebelieka kuo grožėtis.
- Tamsiai raudonos rožės – patrumpina daugelio gėlių gyvenimą.