Turbūt būtų sunku atrasti moterį, kuri bent kartą gyvenime nėra patyrusi galvos skausmo, kitaip dar vadinamo – migrena. Tokia jau tiesa, jog galvos skausmas yra moterų „artimas draugas“, o jo keliami pojūčiai yra itin nemalonūs bei skausmingi.
Migrena – viena galvos skausmo rūšių. Nuo jos nuolatos kentėjo ir tebekenčia apie 20 proc. žemės gyventojų. Mokslininkai nustatė, kad šie galvos skausmai dažniau kamuoja moteris. Apie 60 proc. moterų migrenos priepuoliai kamuoja per menstruacijas, tačiau jie kartojasi nereguliariai ir gali užklupti bet kuriuo kitu ciklo metu. ĮRODYTA, kad migrena paveldima; ja serga alergiški ir silpną imunitetą turintys žmonės.
Pasak gydytojų, migrenos priepuoliai prasideda dėl kraujyje padidėjusio hormono serotonino, veikiančio smegenis ir nuotaiką, kiekio. Šis hormonas gaminamas centrinėje nervų sistemoje, plonojo žarnyno gleivinėje ir tulžies pūslėje. Šis hormonas reguliuoja virškinamojo trakto ir endokrininės sistemos veiklą bei padeda palaikyti kraujagyslių tonusą.
Migrena pasireiškia vidutiniu arba stipriu galvos skausmu ir dažniausiai vienoje galvos pusėje. Skausmas būna tvinkčiojantis, pulsuojantis, lydimas pykinimo, vėmimo, padidėjusio jautrumo šviesai, garsams, kvapams. Migrenos priepuoliai trunka 4-72 val.
Priepuolių dažnumas ir stiprumas priklauso nuo to, kaip žmonės rūpinasi savo sveikata. Migrenos galima išvengti, jei laikysitės tam tikrų taisyklių:
Pati paprasčiausia priemonė – tabletė nuo skausmo. Tačiau vaistais labai pasitikėti nepatartina, nes jie gali dirginti virškinamąjį traktą. Kamuojami itin stipraus galvos skausmo žmonės gali jį palengvinti. Reikia atsisėsti arba atsigulti, geriausia išvėdintame tamsiame kambaryje ir pabandyti atsipalaiduoti.