Plaukų slinkimas. Kaip su juo kovoti ?
Plaukų slinkimas yra natūralus procesas, kuris vyksta absoliučiai pas visus, tačiau jei plaukų pradedame netekti daugiau nei turėtume, tuomet reiktų susirūpinti. Kol kas yra žinoma daugybę mitų ir priežasčių, kodėl pasireiškia spartus plaukų slinkimas . Dar daugiau yra išrastų priemonių ir būdų šiai ligai gydyti. Šiame straipsnyje, pasitelkę geriausių pasaulio dermatologų žinias, bandysime išsiaiškinti, kodėl kartais mus vargina plaukų slinkimas ir kaip su juo veiksmingai kovoti.
Kada dėl plaukų slinkimo reiktų susirūpinti?
Vieniems plaukų slinkimas jau yra, kai susišukavę galvą, šukose randama keletas plaukų, kitiems kai plaukai krenta ištisais kuokštais. Taigi, kaip rasti tą viduriuką ir suprasti, kada plaukų slinkimas peržengia ribą ir kada reikia imtis priemonių?
Vidutiniškai per dieną yra normalu netekti iki 100 plaukų, tačiau jei plaukai pradeda slinkti kuokštais, o ne po vieną, tai jau gali būti šios ligos požymis. Tokiu atveju patartina pradėti ieškoti plaukų slinkimo priežasties.
Kas sukelia plaukų slinkimą?
Pasak vieno žymiausių Švedijos dermatologo Jano Wadsteino tyrinėjančio šią ligą daugiau nei 40 metų, plaukų slinkimą kiekvienam žmogui gali sukelti visiškai skirtingos priežastys. O priežasčių gali būti labai daug. Vieniems plaukų slinkimas pasireiškia dėl patiriamo streso, kitiems dėl reikiamų vitaminų trūkumo, tretiems dėl išsiderinusios hormonų pusiausvyros. Kiekvienas atvejis yra skirtingas- sako profesorius ir norint surasti tikrąją plaukų slinkimo priežastį, reikia šia liga domėtis. Ypatingai išstudijuoti pagrindines plaukų slinkimo priežastis ir ieškoti atitikmenų joms, savo gyvensenoje. Profesorius išskiria pagrindines priežastis, kurios sukelia plaukų slinkimą:
- Paveldimumas. Jei jūsų šeimoje yra narių, kuriuos kamavo plaukų slinkimas tam tikrame amžiuje, greičiausiai ir jūs šią ligą paveldėjote. Su genetiniu paveldimumu yra sunku kovoti, tačiau šiais laikais viskas yra įmanoma. Tokiu atveju moterims yra rekomenduojami minoksidilio preparatai.
- Stresas. Streso metu kenčia visas organizmas. Sutrinka medžiagų apykaita bei reikiamų medžiagų pasisavinimas, tame tarpe ir plaukams. Intensyvaus streso metu gali sutrikti plaukų augimo ciklas. Tuomet plaukai pradeda augti plonesni ir trapesni. Profesorius atskleidžia, kad apturėjus didelį stresą, plaukų slinkimas gali pasireikšti net po kelių mėnesių. Tada žmonės dažnai nesupranta, kodėl jiems staiga pasireiškė ši problema. Turėkite tai omenyje, kad gyvenime nuolat patiriant stresą, plaukų slinkimas yra normalus reiškinys.
- Diabetas. Jei sergate diabetu, padidėjąs plaukų slinkimas yra natūralus reiškinys.
- Hormonų pusiausvyros sutrikimai. Pasak Jano Wadsteino, hormonai daro didelę įtaką odos riebalų liaukoms bei plaukų folikulams . Esant hormonų pusiausvyros sutrikimams, suaktyvėja vyriško hormono androgeno, esančio galvos odoje išsiskyrimas. Viso to pasekoje sumažėja plaukų folikulai ir tuomet plaukai pradeda slinkti. Šį faktą taip pat patvirtina ir žymus JAV dermatologijos profesorius Gregoras Perezas duodamas interviu Health.com portalui. Hormonų pusiausvyra svyruoja dėl savų priežasčių. Pavyzdžiui menopauzės metu, vartojant kontraceptikus arba išsivysčius Hipotirozei, kuri reiškia sumažėjusį skydliaukės aktyvumą. Sumažėjęs skydliaukės aktyvumas reiškia ir sumažėjimą svarbių medžiagų apykaitos ir augimo hormono kiekį, kas įtakoja plaukų slinkimą.
- Geležies, baltymų bei vitamino B trūkumas. Moksliškai įrodyta, kad šios medžiagos turi tiesioginį ryšį plaukų sveikatai. Organizmui pritrūkus geležies, gali išsivystyti Anemijos mažakraujystė. Taigi, atlikite kraujo tyrimus ir pasitvirtinus mažakraujystei, pavartokite geležies papildus ar įtraukite į savo mitybos racioną geležimi praturtintus maisto produktus. Su baltymų ar vitamino B trūkumu yra panašiai. Jei organizmui pradeda trūkti šių medžiagų, jis juos pradeda normuoti, sustabdydamas normalų plaukų augimą. Tai gali nutikti ne iškarto, tačiau maždaug po 1-2 mėnesių, kai organizmui pradeda trūkti šių vitaminų.
- Plaukų formavimo priemonės ir prietaisai. Plaukų slinkimą gali išprovokuoti ir per dažnas plaukų gražinimo priemonių ir įrankių naudojimas. Neužmirškite, kad bet koks lakas, plaukų putos, plaukų kremas, šampūnai dažniausiai yra cheminės sudėties, kas kenkia natūraliam plaukų augimui ir atsinaujinimui. Nepersistenkite su šiomis priemonėmis, kaip ir per dažnu galvos plovimu.
- Imuninės sistemos sutrikimai. Plaukų slinkimas gali pasireikšti ir dėl per daug aktyvios įmūninės sistemos, rašo portalas Health.com. Per aktyvi įmūninė sistema gali išprovokuoti Židininį nuplikimą bei Vlkligę. Šios autoimuninės ligos priverčia mūsų imunitetą kovoti prieš savo paties ląsteles- šiuo atveju plaukus. Šių lygų pasekmės išties nemalonios. Tokio tipo plaukų slinkimas yra toks stiprus, kad židinio vietoje, lieka randai ir tose vietose plaukai jau nebeatauga.
- Antidepresantų naudojimas. Antidepresantai ir visi kiti vaistai, kurie skystina kraują bei reguliuoja kraujo spaudimą ir kurių sudėtyje yra ličio ar ibuprofeno, naudojamo reumatiniams ir odos susirgimams gydyti arba metotreksato taip pat gali sukelti plaukų retėjimą. Todėl, jei manote, kad plaukų slinkimas jums pasireiškia dėl šių vaistų vartojimo, Tarkitės su gydytoju dėl kitokių medikamentų vartojimo.
- Gimdymas.Praėjus 2–4 mėnesiams po vaiko gimimo, motinai dažnai pradeda slinkti plaukai. Tai yra natūralu, tačiau jei plaukų slinkimas yra pernelyg didelis, tuomet reikia ieškoti ir kitų priežasčių bei priemonių jį stabdyti.
- Šalutinis vaistų poveikis. Jei vartojate kažkokius vaistus, peržvelkite jų instrukcijas. Neretai pasitaiko, kad plaukų slinkimas pasireiškia dėl kai kurių medikamentų šalutinio poveikio.
- Rūkymas. Rūkymas kenkia visai mūsų odai, tame tarpe ir galvos odai, o kartu su ja žinoma ir plaukams.
- Bendros sveikatos problemos. Sergant sunkesnėmis ligomis, organizmas yra nualinamas. Plaukus ir jų stiprumą, tai įtakoja nei kiek nemažiau nei kitas mūsų kūno vietas. Todėl jei aukščiau išvardintos priežastys jums netinka, galbūt plaukų slinkimo problema slypi kituose jus kankinančiuose negalavimuose.
Reziumė- kaip kovoti su plaukų slinkimu.
Kaip jau buvo minėta, plaukų slinkimas atsiranda dėl daugelio priežasčių, tačiau dauguma jų siejasi ir viena kitą iššaukia dėl netinkamos mitybos ir sveikiems plaukams reikalingų medžiagų trūkumo, todėl visų pirmiausia, ką pataria dermatologai, tai- atkreipkite dėmesį į savo mitybą. Jei norite išvengti plaukų slinkimo, įtraukite į savo maisto racioną kuo daugiau baltymų ir geležies turinčių maisto produktų: liesos mėsos, žuvies, riešutų, necitrusinių vaisių bei lapinių daržovių, ypač, salotų ir špinatų, nes juose gausu plaukų sveikatai būtinos geležies. Apie tai taip pat skaitykite: 10 patiekalų, kad jūsų plaukai būtų storesni, sveikesni ir stipresni.
Plaukų slinkimas neišnyks jei plaukai bus prižiūrimi tik iš vidaus. Norint turėti sveikus plaukus ir išvengti jų slinkimo privaloma juos tinkamai prižiūrėti iš išorės. Dermatologijos profesorius Janas Wadsteinas pataria plaukus plauti vėsiu vandeniu nes vėsus vanduo plaukus ne taip stipriai sausina kaip karštas. Tą patį profesorius pataria daryti ir džiovinant plaukus džiovintuvu.
http://www.alna.lt/debesu-kompiuterija/